Checklist v praxi: Co zkontrolovat na nově postaveném webu

Checklisty hojně používám při své práci a už si bez nich nedokážu představit efektivní řízení čehokoliv. Podělím se s Vámi o vzor jednoho mého checklistu, jedná se současně o prvních 20 bodů, které je nutné splnit, když kontrolujete nově postavený web.

Jedu na Slacku

Existuje nepřeberné množství aplikací, které můžete využít pro vaše chytré online seznamy. Pro interní komunikaci v týmu nebo firmě doporučuji Slack. To rozhodně není aplikace určená výhradně pro checklisty, ale její rozvrstvení na různé kanály (jakési místnosti) umožňuje vytvoření jednoho kanálu právě pouze na checklisty. Ty tvořím průběžně a sdílím je se všemi, kteří mají do daného kanálu přístup.

Checklist můžete ve Slacku jednoduše odškrtávat pomocí značek (smajlíků), doplňovat, komentovat, sdílet do jiného kanálu i přiřadit jednotlivým osobám. Často je součástí našeho seznamu i průměrný čas, který daná činnost zabere. K měření času používám aplikaci Toggl.

Postavit web je jako postavit dům

Ještě vám zbývá zasadit strom a zplodit syna. Takže hodně práce je ještě stále před vámi. Můj seznam kontroly již postaveného webu, má v současnosti přes 40 položek. O první polovinu se s vámi rád podělím:

  • CHECKLIST: Web – již postavený

  1. Nadpisy stránek správně a s oddělovačem
  2. SEO texty k jednotlivým stránkám ve WordPressu
  3. SEO texty k jednotlivým sliderům ve WordPressu
  4. Přidání „alt“ textů ke všem obrázkům
  5. Nastavení indexace taxonomie Search Appearance – Yoast SEO
  6. Kontrola SEO metriky / čitelnosti
  7. Definovat headliny H1 – H6
  8. Kontrola velkých písmen (začátky vět, vy – Vy)
  9. Kontrola mezer mezi slovy
  10. Kontrola pravopisu komplet
  11. Správné vytučnění textu
  12. Interní odkazy jsou?
  13. Externí odkazy jsou?
  14. Buttony a odkazy vedou, kam mají?
  15. Datová velikost obrázků
  16. Responzivita v mobilu
  17. Ochranné známky
  18. Errory v kódech
  19. Robots.txt
  20. Sitemap.xml

Web je výkladní skříní vašeho podnikání, proto jednotlivé kroky nevynechejte ani neurychlujte. Když nevyřešíte kvalitně SEO, lidé vás nenajdou. Budete mít sice „výlohu“, ale nevyhrnete rolety. Neprolinkujete jednotlivé vaše stránky? Neudržíte potencionálního zákazníka u sebe na webu a odejde vám jinam. Nevytučníte text pro lepší přehlednost? To je jako poslat zákazníka do hrabárny místo butiku s úhledně srovnaným zbožím, prostě chaos. Web je jedna z věcí, které je potřeba udělat pravdu precizně, aby plnil dobře svou funkci.

Další články:

O autorovi:

Michal Karmazin
Michal je typem bojovníka, kterého chcete mít ve svém byznysu. Ostré náboje a sečné zbraně nahradil mozkovými závity, které se točí ve prospěch celé firmy.