Máte e-shop? Mých 5 tipů pro předvánoční prodej

Vánoční nákupy neklepou, ale už přímo mlátí do dveří. Takový každoročně bývá říjen a listopad. Tedy pokud máte vlastní e-shop. Mám pro vás 5 tipů, jak můžete jako e-shop zvýšit šance, že lidé nakoupí vánoční dárky právě u vás.

1) Vánoční balíčky a vouchery

Správné načasování je základ. V září jste již měli pracovat na zajištění zásob zboží, s ohledem na výsledky z minulých let. Stále ještě ale stíháte rozšířit sortiment o novinky. Dávají smysl vouchery? Pokud ano, nebojte se je zařadit. Podle agentury Picodi, která provedla v roce 2018 průzkum – za co Češi utrácí na Vánoce, až 25 % Čechů koupí jako dárek právě dárkový poukaz. Současně dáváte šanci opozdilcům, kteří uvítají, když jim voucher přistane pohodlně v emailu na poslední chvíli. Dalším způsobem, jak dát sváteční punc vašemu zboží, je zkompletovat ho do vánočních balíčků.

2) Prodlužte možnost výměny / vrácení zboží

Jak motivovat zákazníka, aby nečekal s nákupy do prosince a nakoupil právě u vás? Jednou z variant, kterou lze i velice snadno komunikovat, je prodloužení možnosti vrácení / výměny zboží. O důležitosti tohoto prodejního argumentu svědčí to, že i dva největší české e-shopy mají již spuštěné akce podobného typu. Alza zatím za příplatek k ceně, Mall už pravidelně slibuje vrácení do konce ledna.

  • Můj tip:

Výměna i vrácení zboží jsou spojeny s náklady navíc, proto nezapomeňte zpětně spočítat, zda se tento krok vyplatí s ohledem na nárůst objednávek. Pokud je to únosné, promítněte náklady do ceny.

3) Pošlete newslettery s přínosnou nabídkou

Vánoční e-mailové kampaně jsou už taková klasika. Pokud máte data úspěšnosti z loňska, neváhejte jako první vyhodnotit, co fungovalo a s čím si naopak klidně můžete ušetřit práci. Nesnažte se „sfouknout“ všechny své zákazníky jedním obecným emailem. Abyste v záplavě jiných vánočních zpráv nezapadli (protože nic není zbytečnějšího, než zbytečná práce), vytvořte si strategii a celou sadu logicky navazujících emailů, poslední by měl odejít po Vánocích. Pokud máte data segmentovaná, personalizujte svoji komunikaci. Buďte originální (my víme, to se snadno řekne), struční, myslete na maximální přínos pro zákazníka a segmentujte.

4) Reklama, reklama a zase reklama…

Při tvorbě nových a optimalizaci starších PPC reklam ve vyhledavačích, počítejte s tradičním navýšením cen za proklik přes vánoční sezónu a případně navyšujte odpovídajícím způsoben finanční limity kampaně. Naopak ke konci vánoční sezóny a i po vaší schopnosti včas doručit balíček si ohlídejte opak, nezapomeňte kampaně včas přiškrtit. Současně upravte copy a zařaďte vánoční klíčová slova tak, abyste se zobrazovali na sezonní dotazy. Samozřejmě nezapomeňte na remarketing. Lidé často dělají průzkum a nakoupí až později. Správné nastavení online reklamy je pro prodej klíčové. Pokud si nejste jistí, že to děláte správně, obraťte se na odborníky.

5) Buďte Ježíšek (nebo Santa, chcete-li) 

Také se vám v půlce prosince ze slova „vánoční akce“ navaluje? Přesto myslete na to, že lidi očekávají, že je o Vánocích něčím obdarujete. Můžete zkusit už během roku otestovat, co nejvíce funguje právě na vaše zákazníky.

Pokud se potřebujete zbavit něčeho na skladě, zkuste akci 1+1 zdarma, efektivní způsob, jak přesvědčit zákazníky, že se nevyplatí cesta do kamenného obchodu, je poštovné zdarma. A velice osobně působí malý dárek ke každé objednávce. Na konci podobné akce je potřeba vyhodnotit, zda a jak moc se vám daná akce vyplatila.

Co ještě můžete udělat pro lepší vánoční prodej?

Řekněme, že chcete dýchnout na zákazníky vánoční náladu. Ve skutečnosti jde především o to, abyste zákazníkovi připomněli, že Vánoce se blíží a měl by je vyřešit a právě u vás. Nemusíte být přímo vánočně agresivní, ale trochu toho adventního ducha přeneste na váš e-shop i na vaše sítě. Pokud máte blog, naplňte ho články s tipy na dárky pro kamarádku (babičku, psa, maminku) a svoje místo ve vyhledavačích jistě najdete.

Čím více se bude blížit Štědrý den, tím více lidi ocení maximální rychlost odbavení a zkrácené lhůty dodání, i když tady počítejte s tím, že vám do toho mohou „hodit vidle“ doručovací služby. V posledních týdnech před finále, informujte o termínech garantovaného dodání.

  • Můj tip:

Nemá smysl vymýšlet výhody, když se o nich váš zákazník ani nedozví. Takže komunikujte viditelně veškeré bonusy a výhody. Využijte k tomu váš e-shop, sociální sítě, web, blog i výše zmiňované newslettery. A přizpůsobte tomu i kreativu reklamy.

Související články:

Yellowstone National Park

FOTKY - Wyoming není úplně za barákem a tak trochu konec světa. V roce 2017 na cestách po státech jsem zamáčknul slzičku: "Proč zrovna Yellowstone musí být zrovna takhle z ruky...". O dva roky později se to povedlo při dalších cestách po USA. Být tam, v zemi gejzírů, bizonů a medvědů a vidět to na vlastní oči. Další splněný cestovatelský sen.

O autorovi:

Michal Karmazin
Michal je typem bojovníka, kterého chcete mít ve svém byznysu. Ostré náboje a sečné zbraně nahradil mozkovými závity, které se točí ve prospěch celé firmy.