Monument Valley: Divoký západ hadr

Zprvu máte pocit, že kusy kamenů vás nemohou ničím překvapit. Jejich oranžová barva zalitá sluncem připadá taková… samozřejmá. I když se stejnou samozřejmostí si myslíte, že ve všech těch filmech a na všech těch fotkách je ta ohnivá barva dohnaná v postprodukčních editorech. Vytáhnout oranžovou, přihodit trochu červené, pohrajeme si s vyvážením bílé do teplých barev. Není tomu tak.

Místo, kde Marlboro Man dlouze tahá z cigára, sedíc na svém koni nad hranou skály a pozorujíc u toho dlouze zapadající slunce nad pouští. Zde barevně řádila Matka příroda a sytost barev je až nepřirozeně výrazná. Monumentální místo, kde se i běžící Forest Gump zastavil. Monument Valley.

Americký sen

Když jsem sníval o cestě do Ameriky a představoval si tenhle kus země, myslel jsem, že ty typicky hranaté skalní útvary jsou tam dva, možná tři. Doufal jsem, že je jednou uvidím z dálky, “wow”, vyfotím, nasaju atmosféru Divokého západu a odškrtnu si položku v pomyslném seznamu “musím vidět”. Po první delší návštěvě východního pobřeží a rok poté, po premiéře v národních parcích západního pobřeží, už jsem tušil, že to bude jinak. Americký sen není o úspěšné kariéře, ani o domku na předměstí s friendly sousedy a basketovým košem na zdi garáže. Tím snem je dechberoucí příroda. A ten sen se plní, když prostřednictvím Route 163 přetínáte hranici Arizony a Utahu. Ještě vstřebáváte dnešní ráno, které jsi strávili v nádherné deltě řeky Colorado v Horseshoe Bend. A už víte, že vás čeká další ohromný zážitek, další objevený kus nového světa.

Monument Valley Loop Road

Tlumiče z dílny Ford dostávají záhul, jako nikdy předtím. Kapota auta už není černá, ale jako maskující se pouštní šelma splývá s okolní oranžovou krajinou. Opatrní amíci všude předtím varují, že zde to bez pohonu všech čtyř kol nezvládnete. Ale vám je to jedno.

Právě najíždíte na cestu terénem, která se jako 17 mil dlouhý had kroutí mezi jednotlivými útvary Monument Valley. Nádhernou přírodu zde servírují v plné palbě. A dostanete opravdu velkou porci. Můžete kamkoli, můžete si to všechno projít, nikdo vás neprudí, že nemáte chodit mimo stezku, že se na tohle a na tamto nesahá.

Po hrbolatém tankodromu, který je na nájezdu na road mezi monumenty, se cesta zjemní v příjemnou prašnou “polňačku”. Každý útvar Monument Valley má své jméno, každý je jiný. My, z vrhu nadšenců do všeho, se během těch necelých dvou desítek mil cesty, zastavíme nejméně 20krát. A scénář zastávek se dost opakuje – fotky, nechápání té nádhery, procházky, koukání do dáli, slzičky splněných snů, piknik po monumentem. Výhled čelního skla auta zaplňuje krajina syrového Divokého západu a tenhle pohled za volantem jen tak nezapomenete.

Navajo business

Marlboro Manem za tři dolary, není problém. Stojíme na úpatí, přesně tam, kde se fotila legendární kampaň na cigarety v polovině 20. století a kouření bylo životním stylem. Businessu na těch velmi důležitých pár metrech čtverečních panuje malej Navajo klučina, jehož předkové se zde na koních proháněli prérií. Za cenu krabičky cigaret vás malý indiánský potomek posadí na koně, zajede s vámi na úpatí převisu skály a vyfotí. Moc tohle strojené focení nemusím, takže s díky vynechávám.

Je teplý podvečer, slunce zapadá za horizont a nebe jako by hořelo. Společně koukáme ze silnice na monumenty, přesně tam, kde se zastavil Forest a začalo se mu chtít domů. Vždycky na takových magických místech a v těch výjimečných chvílích, zavřu oči a zhluboka se nadechnu. Ještě teď si živě pamatuju, jak to na tom místě voní, jak šumí pouštní vánek a jak tě arizonské slunce posledními paprsky hladí po tváři.

Cítíme to stejně jako Forest. Už jsme taky utahaní a chce se nám domů. Naším domovem jsou teď motely u silnice. Dnes spíme v Moabu, kousek od hranic Utahu a Colorada. Zítra náš čeká Arches National Park. A cítím v kostech, že to zase bude neuvěřitelně krásný.

Monument Valley zajímavosti:

  • Cesta mezi útvary je dlouhá 17 mil a doporučená doba na projížďku 3 hodiny a více.
  • Leží v rezervaci Navahů. V současné době je nejpočetnější indiánskou etnickou skupinou na světě.
  • Pískovcové skalní útvary jsou vysoké přes 100m, nejvyšší 300m.
  • Oblíbená lokace natáčení filmů (Easy Rider, 1969 / Back to the Future Part III, 1990 / Forest Gump, 1994 a spousta dalších).
  • Jazykem Navajo se oblast jmenuje Tsé Biiʼ Ndzisgaii.
  • Jelikož je oblast součástí rezervace Navajo, platí se zde vstupné.
  • Areál obsahuje kromě Loop Road také 2 turistické stezky a 11 vyhlídkových zastávek. Dále je zde 27 doporučených míst s výhledem na monumenty.
  • Průměrné teploty přes den 31 °C, v noci může i mrznout.

Další články:

O autorovi:

Michal Karmazin
Michal je typem bojovníka, kterého chcete mít ve svém marketingovém týmu. Ostré náboje a sečné zbraně nahradil mozkovými závity, které se točí ve prospěch celé firmy.