Florida není jen o luxusní koupačce

Šumění mořských vln mě vždycky uspí hned, jak na chvíli přivřu oko. Odpočinková evropská dovolená v plném proudu. “Zlato, to je fajn článek, už jsi ho četl?” Hmm, tak díky, že už nespím a také nevím o jaký článek jde. “No o těch kočičkách, šestiprstých, co měl Hemingway na Floridě. Na těch ostrovech Keys, Hemingway tam žil a je to tam krásný. Tam chceme, tam se jednou musíme podívat. Přečti si to.” Načež mi přistál Klárčin časopis na břiše. Začtu se a začínám tušit, že se rýsuje další cesta do Ameriky…

Overseas Highway vede v délce téměr 200km skrz hlavní obydlené ostrovy Florida Keys

Letištní hodiny ukazují 5:30 ráno. Odletová hala letiště Washington Dulles. Po několika dnech procházek po Washingtonu DC čekáme na první ranní let do Miami. Ze čtení článku v časáku o krásách na ostrovech Florida Keys se postupně (klasicky) vyklubal měsíc dlouhý itinerář putování po východním pobřeží USA. Božský New York, charismatickou Philadelphii a patriotský Washington už máme za sebou a naše cestovatelské srdce velí: “Chci ještě víc!” Tak jsme si tedy nadělili 11 dní strávených v teplíčku květnového floridského slunce. Jdeme na to. Tady jsou moje tipy, jak si užít nejjižnější kout East Coast USA.

1. – 4. DEN – Tyrkysem omývané ostrovy Florida Keys

Florida. Člověk si představí nádherné pláže, palmy, prosluněné počasí, tyrkysové moře a píseček, jako cukříček. Představa je to správná, to všechno tady dostanete. Co možná překvapí, je to tyrkysové moře. Přehnaně syté, akvamarínově zabarvené, které se běžně snaží tvůrci katalogových fotek dohnat v grafických editorech, je tady doopravdy všude okolo. Po přistání tedy není na co čekat. Z letadla rovnou do půjčovny aut. S úsměvem ala “spokojený floridský rentiér” a v očekávání vyhřátých dnů před sebou najíždíme na Overseas Highway, jednu z nejhezčích silnic světa. Tato doslova mořská dálnice vede z větší části na mostní konstrukci, přímo nad hladinou oceánu, ve společnosti okolních neobydlených ostrůvků, lagun a korálových útesů. Neubráníte se. Otvíráme okna auta, hudba naplno a necháváme se ovívat mořským větříkem, zatímco nám odpolední sluníčko z boku hřeje do tváře.

Jedna z nejhezčích silnic světa

Znenadání se v dáli oceánu objeví tajemné zbytky starého železničního mostu, který se pod nadvládou povětrnostních vlivů pomalu rozpadá a mění se v prach padající do oceánu. Byl předchůdcem současné dálnice. Původní sedmimílový železniční most Seven mile bridge byl ve své době považován za technický zázrak a osmý div světa. Matce přírodě se ale zřejmě nelíbil a největší hurikán v historii Floridy ho pak většinu smetl do hlubin moře. Zbytky mostu pak byly předělány na silniční. Protože by však současný provoz už kapacitně nezvládal, byl později uzavřen a dnes slouží už jen k fajn procházkám, rybářům a běžcům. Hned vedle něj se postavil most zcela nový.

Ten byl v době svého vybudování v roce 1982 nejdelším segmentovým mostem na světě. Přejetím mostu se překlenete do druhé poloviny cesty na nejjižnější bod USA. Všude okolo jsou malé ostrůvky, rozeseté jak sazeničky po oceánském poli. Projet dálnici Overseas Highway trvá celkem kolem dvě a půl hodiny. Tady se za volantem nespěchá, tady se kochá.

Pobyt na Keys

Možnost ubytování na Keys je poměrně dost a při včasném bookingu pár měsíců předem není problém. Obchody tu jsou, restaurací plno. Po provozní stránce není co řešit. Paradoxně míst na koupání navzdory očekávání není moc. Velké částí pobřeží patří k přilehlým domům rezidentů a jsou nepřístupné. Ale nepanikařit. Pokud zrovna na tvém Key není ideální místo na koupání, dá se dojet. Skvělou koupačku nabízí například pláž Bahia Honda Beach. Taková je asi opravdu jen jedna na světě. Nevšední, prostorná pláž, umístěná mezi původním železničním mostem a současnou Overseas Highway bude po vaší návštěvě zřejmě patřit mezi ty, na které se nezapomíná. Okolí je chráněnou oblastí státního parku a na procházkách je tu k vidění kus hezké přírody.

 

Bahia Honda Beach ve státním parku Bahia Honda

Key West

Být na ostrovech Keys a nevidět Key West? Nelze. Key West je nejjižnější obydlené místo USA. Přes vodu je to od zdejší pláže South Beach na Fidelovu Kubu blíž, než z Prahy do Brna. A kubánské flow je tady cítit na každém rohu. Hudba, jídlo, doutníky. “Ostrovem neřesti” nazývaný kus země je i díky velké vzdálenosti od pevniny USA a jakési separace od pevninských zákonů. Volnomyšlenkářství se tu stabilně usadilo, stejně jako velká spousta umělců. Právě Hemingway tu plodil jedny ze svých nejdůležitějších děl a jeho původní dům je tu přístupný k prohlídkám.

Hemingwayův dům

Kdysi od svého přítele dostal kočku, která měla anomálii. Šest prstů na tlapkách. Pojmenoval ji Snowball. Dnes, sto padesát generací koček poté, zde stále žijí potomci Snowball a jsou, světe div se, opravdu šestiprsté. A mají se tu skvěle. Stejně jako o dům, tu o ně pečuje mnohočetný tým opatrovníků.

Key West je jinak obecně živočišné a osobité místo. Koná se tu spousta happeningů, trhů, food festivalů a jiných pouličních radostí. Skvělým zvykem, probíhajícím v ulici Mallory Square je “Sunset Celebration” – každodenní loučení se sluncem. Do ruky kokosový drink, ve stánku koupíte čerstvě udělané guacamole a společně se žongléry a dalšími pouličními umělci se loučíte se sluncem, zapadajícím nad Mexickým zálivem. Pohodička.

1. Sunset Celebration 2. Nejjižnější místo USA 3. Potomci Hemingwayovi šestiprsté Snowball

5. – 6. DEN – NASA: Kennedyho vesmírné středisko

Vesmírné mise Mercury, Geminy a Apollo… Vše podstatné, co se kdy dělo kolem amerického dobývání vesmíru, se událo tady. V hlavním stanu NASA, na základně Cape Canaveral, v Kennedy Space Center na Floridě. Na této slavné kosmické základně nachází rozsáhlý komplex, přístupný pro veřejnost a je narvaný k prasknutí všemi možnými exempláři, které souvisí s kosmonautikou. Rocket Garden – expozice kosmických raket, lunární vozítko, skafandry, návratové moduly, raketa Saturn V, model Hubbleova teleskopu, řídící středisko, startovací rampy, simulátory a VAB (Vehicle Assembly Building) – velký barák NASA s americkou vlajkou, kde se staví kosmické rakety a odkud putují na odpalovací rampu. A to není zdaleka vše.

Raketoplán Atlantis

Vrcholným zážitkem je zde odpočívající raketoplán Atlantis, který od roku 1985 až do 2011 během 33 misí brázdil vesmír sem a tam. Je to poslední raketoplán, který kdy sloužil lidstvu. Celý jeho příběh, náležitě zabalený do amerického emočního trojobalu o počátečních komplikacích při stavbě, následných veleúspěšných misích až do konečného vítězného posledního letu, tu dostanete naservírován na zlatém podnose. A je to doják jak se patří. Při následném příchodu k reálnému raketoplánu pláčou i ti největší drsňáci. Příběh Atlantisu pohltí každého a fanouškem kosmonautiky se na tomhle místě stane i noha od stolu. Nutné minimum prohlídky Kennedy Space Centra a celého komplexu je od rána až do pozdního odpoledne.

1. Rocket Garden 2. Raketoplán Atlantis 3. Raketa Saturn V 4. Návratový modul 5. AWB budova NASA 6. Palivová nádrž a pomocné motory raketoplánu

7. DEN – Everglades National Park

Když se řekne – největší mokřada a pomalu tekoucí vodní plocha na světě – asi nebudete skákat tři metry vysoko, že to potřebujete vidět. Ale když se to vezme za jiný konec – sedněte na vznášedlo a pojďte se proletět rychlostí 70km/h bažinami, plných aligátorů a krokodýlů…

Jakmile nasednete na vznášedlo, dostanete rychlý výklad, jak to tady chodí a že se náhodně vyčuhující končetiny z lodi mohou lehce stát svačinkou pro kolem plujících krokouše. Po pár mílích jízdy do vnitra bažin Everglades se vypne motor vznášedla a začíná číhání na krokodýly.

Celá prohlídka parku je zážitek, těžko se dostanete někdy blíž těmto úžasným plazům. Ve finále když máš štěstí, si také můžeš pochovat malé krokodýlí mimčo. Dozvíte se, že vlastně krokodýli i aligátoři jsou velmi plachá a mírumilovná zvířata. A velmi sympaticky líná a nejraději ze všeho se vyhřívají na sluníčku. Vlastně se do ničeho moc nehrnou. A přesně to nás čeká závěrem naší návštěvy Floridy.

Po mokřadách Everglades National Park se pohybuje nejlépe pomocí vznášedel

8. – 11. DEN – Prosluněné Miami a pláže

Nickname státu Florida je “The Sunshine state”. Během půlročního období, kdy tento obrovský výčnělek do oceánu nebičují hurikány jde opravdu o zemi stvořenou ke slunění a koupaní. Pláže se táhnou od nejspodnější části Miami South Beach až daleko stovky mil na sever. Večer se promenáda podél oceánu promění v opravdový, komerční bizár. Kluby a bary jedou v nablejskaném stylu, všude a všechno nejvíc nahlas, daleko za hranicí možností reproduktorů. Lokálové, obtěžkáni velkými přívěsky na zlatých řetězech se tváří náležitě vážně. Místní dámy se toho opravdu nebojí a čím jsou objemnější, tím méně oblečení zakrývá ten jejich objem. To vše na Ocean Drive za přítomnosti pomalu projíždějících pohupujících se aut, vytuněných do úplných nesmyslů.

Mnohem klidnější zážitek z koupání a plážového života najdete severně směr Fort Lauderdale. Například Hollywood Beach je opravdu pohodové místo ke strávení celého odpoledne. Pláž lemuje pěší zóna přímo lákající si sem jít zaběhat nebo jen projít a dobře najíst. Nejlépe se samozřejmě opaluje a koupe bez přítomnosti mokrého hadru na sobě a skvělou zprávou je, že to místní zjistili také. Bezplavkovou dlouhatánskou pláž Haulover Park s krásným přístupem do tyrkysové vody naleznete v klidné, severní části Miami.

1. Klidnější koupání jsou k nalezení severně od Miami Beach 2. Hollywood Beach – Miami

Miami

Město jako takové, je prostě plážové. Nehledejte tu pamětihodnosti ani nějak extra významné budovy. Miami krom nekonečné pláže plní svoji úlohu především jako velký přístav a je výchozím bodem pro cesty po Karibiku, jako brána do Everglades, Florida Keys a cest na sever do Kennedy Space Center, Orlando a další. Nevšedním zážitkem může být návštěva pestrobarevného světa ve čtvrti Wynwood. Streetart a graffiti umělci proměnili tuto čtvrť v jednu obrovskou, pouliční galerii.

Celkový dojem z Floridy

Během naší návštěvy Floridy jsme se celkově ujistili v našem očekávání. Je to taková riviéra USA. A jako riviéra svůj účel plní na 100%. Na rozdíl od protilehlé strany USA kolem Los Angeles jsou tu výjimečně dobré možnosti koupání v teplém zákoutí Atlantiku a Mexickém zálivu. Je to takový obrovský funpark a skvělá volba pro aktivnější plážovou dovolenou. Pokud cestujete po východním pobřeží států v období od listopadu do května, zaleťte si sem prohřát kosti. Z New Yorku jsou to je jen 3 hodiny letu.

1. Muraly ve čtvrti Wynwood 2. Wynwood Art District 3. Záliv Biscayne Bay v Miami

Florida – zajímavosti:

  • Florida je nejjižnějším státem USA a na severu hraničí se státy Georgie a Alabama
  • Hlavním městem je Tallahassee. Přitom má zdaleka méně obyvatel než floridské Miami, Orlando, Tampa, St. Petersburg a Jacksonville.
  • od června do listopadu bičují Floridu hurikány. Nejčastěji v srpnu. Nejsilnější hurikán Labor Day zde udeřil na pevninu rychlostí větru až 295km/h v roce 1935.
  • Symbolem státu je pelikán, přezdívkou je “The Sunshine State”.
  • Zdejší domy nemají sklepy. Spodní voda je obnormálně vysoko. Domy na ostrovech Florida Keys stojí často na “kuřích nohách” kvůli povodním z hurikánů.
  • V Miami byly poprvé v USA instalovány venkovní bankomaty. Sloužily především bruslařům na inline bruslích.
  • Lékárník z Miami Beach vymyslel v roce 1944 opalovací krém.
  • Z floridských pláží se neuklízejí naplavené řasy z moře, jako to bývá v letoviscích v Evropě a Asii. Podporuje to místní faunu. Na naplavených řasách si pochutnávají např. chráněné druhy ptactva.
  • Celé souostroví Florida Keys tvoří cca 1700 ostrovů a ostrůvků. Jen velmi málo z nich je obydlených.
  • Walt Disney World v Orlandu je nejnavštěvovanějším zábavním parkem na světě.
  • Stát pojmenoval jeho první evropský objevitel – španělský mořeplavec Juan Ponce de Leon jménem La Florida (“land of flowers”).

Další články:

O autorovi:

Michal Karmazin
Michal je typem bojovníka, kterého chcete mít ve svém marketingovém týmu. Ostré náboje a sečné zbraně nahradil mozkovými závity, které se točí ve prospěch celé firmy.