Z Údolí smrti do hor.
Za největším stromem světa

Rozpálená poušť proti zasněžené krajině. Solná pláň v boji s bujnou vegetací. Údolí smrti v kontrastu s největším živoucím organismem světa. Padesátistupňové vedro versus zamrzající nudle u nosu. Mínusová nadmořská výška hledíc na několik tisíc metrů vysoké, statné hory. Death Valley v ostrém kontrastu se Sequoia National Park.

Svojí podstatou, jsou ta extrémní místa od sebe strašně daleko, ale pro srdce dobrodružství chtivého cestovatele velice blízko. Pár hodin cesty autem dělí dva nadpozemské světy.

Údolí smrti má co nabídnout. 1. Death Valley viewpoint 2. Badwater Basin 3. Mesquite Flat Dunes

Barevná paleta v Black Mountains

Nekonečné míle silnic vedoucích k Death Valley krájí okolní měsíční krajinu. Na vyhlídce s příznačným jménem Artists Pallete jako kdyby přilehlé hory Black Mountatins nabatikoval rozesmátý hipík do modrých, nachových a červených odstínů. Teploměr na displeji auta ukazuje asi tisíc pět set stupňů Fahrenheit nebo kolik. Ano, doteď jsem si teplotní přepočet nezapamatoval, takže přepínám jednotky. 38 stupňů Celsia ve stínu, to zatím jde. A jde to hlavně díky lehkému větříku, který příjemně ochlazuje okolní teplotu na slučitelnou se životem.

Devadesát metrů pod mořem

Navzdory svému názvu, Údolí smrti nabízí spoustu zajímavých míst k vidění. Nížina Badwater Basin je trefa do černého. Nápis na ceduli říká, že se nacházíte -85,5 metrů pod výškou moře. Níž už to v Americe nejde. Při vzpomínce na rčení “sůl nad zlato” si zde člověk může připadat, jako nejbohatší na světě. Tento nanicovatý nerost je na vysušené pláni všude. Křupajícími kroky se po obrovském solném poli ploužíte dál a dál. Po nějaké době zjistíte, že vlastně nevíš proč a kam jdete. Asi jen nevěřícně míříte směrem do středu té zvláštní, bílé placky. Horko a sympaticky plochý povrch láká sundat si boty a jít bos. Hurá stav z milé procházky bosky se časem změní ve zjištění, že vám sůl rozežírá nohy. Takže nasadit sandál, poslední pohled do nekonečné dáli a jede se dál.

Jako mávnutím kouzelného proutku se po padesáti mílích objeví písečné duny. Takové, jaké znáte spíše z pouštních zemí Blízkého východu. Mesquite Flat Sand Dunes si říkají o procházku a pofocení. Tak tady si dáme dnešní západ slunce, proběhne mi hlavou s patřičným uspokojením. Nízko položené horečnaté slunce už pomalu uzavírá dnešní den. Naposledy zavřít oči, zabořit nohy do jemného, příjemně chladnoucího písku, nadechnout se a už vyrážíme dál. Zítra bude vše jinak.

Za největším stromem světa

Sequoia National Forest

Ranní, abnormální dávka cukru převlečená za motelovou snídani nám už proudí trávením. Nasedáme do auta a vyrážíme z Bakersfieldu směr Sequoia National Forest. Po zhruba dvou hodinách za volantem se okolní terén začíná zelenat. Časem navigace ukazuje překročení nadmořské výšky 1000 metrů. Jedeme pořád do kopce. Levá, pravá, levá, pravá… Serpentýny nemají konce. Překračujeme hladce výšku 2000 metrů. A pak to přišlo. Ty stromy. Začaly se zvětšovat. Hodně zvětšovat.

Tu první, gigantickou sekvoj, si budu pamatovat celý život. A ona mě nejspíš taky. Tolik obdivných komplimentů od vyštěklého pražáka, tenhle obr asi ještě nezažil. Ale, kdo ví. Ty stromy jsou prostě… něco neskutečného. Skoro, jako kdyby se mocně dotýkaly nebes. Jsou tak velké, že zdaleka nemůžete vidět jejich vrchol a stojící člověk u kmene vypadá jako spadlá šiška. Sekvoje, jako mlčící svědci dlouhých lidských dějin tu shora sledují naše přízemní životy.

Sekvoje obrovské jsou nejobjemnější stromy na světě. Dosahují výšku přes 80 metrů.

Objímání stromů

Říká se, že stromy mají magickou sílu. Když se snažíte „obejmout“ tyto monstrózní, krásné a mocné dřeviny, cítíte opravdu zvláštní energii. Znáte takový ten pocit, kdy víte, že zažíváte něco opravdu mimořádného? Při snaze, obejmout ten kolos máte dosud nevídaný pocit. Jako kdyby ti Matka příroda, prostřednictvím stromů dovolila nahlédnout do její vlastní výjimečnosti.

General Sherman

Sněží. Teploměr ukazuje 26 stupňů Fahrenheita. Převody na Celsia už neřešíme, prostě mrzne. Právě tu je o 45 stupňů Celsia méně, než včera touto dobou v Death Valley. Naštěstí jsme o trochu líp připraveni, než někteří jedinci, které míjíme po pěší cestě lesem. “Dobrodruzi”, kteří si jen odskočili na delší výlet z kalifornské pláže. Dávají to v té kládě v žabkách a obaleni piknik dekou, zmrzlí jak sobolí trus. Všichni svorně aspirujeme na angínu, ale tváříme se statečně. Míjíme prvního sněhuláka.

Už se blížíme. General Sherman. Sekvojovec obrovský, vysoký jako 33 patrový dům. Se svojí výškou a objemem je, co se týče masivu, největším stromem na Zemi. Jeho stáří se odhaduje na 2300 až 2700 let. V blízkém okolí roste společně s generálem ještě pět z deseti největších stromů na světě.

General Sherman – největší z největších.

Death Valley zajímavosti:

  • Death Valley National Park je největším národním parkem v USA.
  • Je to nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo v Severní Americe.
  • Nejvyšší teplota zde byla naměřena 56,7 °C ve stínu.
  • Údolí smrti nese svůj název od poloviny 19. století. Britové ho tak pojmenovali i přesto, že zde do té doby zemřel pouze jediný člověk.
  • Death Valley není tak úplně mrtvé. V parku žije přes 50 druhů savců, 307 druhů ptáků, 36 druhů plazů a tři druhy obojživelníků.
  • Ze zvířat můžeš v Údolí smrti zahlédnout ovce tlustorohé, kojoty, ryse červené, lišky nebo pumy americké.
  • Nejbližší velká metropole je Las Vegas (2 hodiny cesty autem)
  • V některých lokacích v Death Valley se natáčela sága Star Wars.
  • Nejníže položené místo je zde -85,5 metrů pod hladinou moře.
  • Archeologické nálezy datují přítomnost člověka v této oblasti už před 9000 lety.

National Sequoia Forest zajímavosti:

  • Rozdíl mezi nejvýše a nejníže položeným bodem oblasti činí 4 000 metrů.
  • Je domovem úchvatných stromů, sekvojí obrovských.
  • Největší sekvojovec – General Sherman, je označován jako největší strom na světě. Měří 83,8 metru, obvod kmene je 31,3 metru, průměr kmene má 11,1 metru. Stáří 2300 až 2700 let. Váha cca 1 900 000 kg.
  • V podhůří je hojný výskyt zvěře: medvědů, rysů červených, lišek, zemních veverek, chřestýšů, jelenců ušatých a pum.
  • Semínko, ze kterého vyrostou obří sekvoje není o nic větší, než hlavička špendlíku.
  • Stromy zde mají často ohořelé části kmene. Je to způsobené občasnými lesními požáry, které paradoxně obřím sekvojím prospívají. Hořením se zbaví parazitů a rostou spokojeně dál.
  • Národní park byl založen v roce 1890 jako druhý národní park Spojených států po Yellowstonu.
  • Generál Sherman roste v Obřím lese (Giant Forest), kde najdeme pět z deseti největších stromů na světě.
  • Název Sherman měly i americké tanky, které byly používány na frontách 2. světové války
  • V parku bylo popsáno přes 240 jeskyní a předpokládá se, že jich tu mohou být stovky dalších.
  • Sekvojovec obrovský se dnes v přírodě vyskytuje pouze ve výškách mezi 1500 až 2500 m nad mořem.
  • Staré stromy mají zpravidla dutý střed kmene, takže domorodí indiáni v něm nalézali úkryt před zvěří i nepohodou.

Další články:

O autorovi:

Michal Karmazin
Michal je typem bojovníka, kterého chcete mít ve svém marketingovém týmu. Ostré náboje a sečné zbraně nahradil mozkovými závity, které se točí ve prospěch celé firmy.